W dniach 8-10 listopada 2018 roku Członkowie ZPDE odwiedzili Elektrownie jądrową PAKS.

Wyjazd rozpoczęło zwiedzanie Pustelni Św. Jana z Dukli, z neogotycką kaplicą obok Pustelni, i cudownym źródełkiem poniżej w grocie.

Elektrownia jądrowa Paks to jedyna elektrownia jądrowa na Węgrzech. Członkowie ZPDE mogli podziwiać udostępnioną dla zwiedzających ekspozycję, oraz muzeum, poszerzyć fachową wiedzę z zakresu energetyki jądrowej o ciekawie przygotowane wykłady. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się temat bezpieczeństwa elektrowni, oraz obciążenie eksploatacyjne reaktora. Decyzja o budowie elektrowni jądrowej na Węgrzech została podjęta w 1966 roku. Prace budowlane rozpoczęły się w 1968, ale w 1970 roku przerwano je, zarzucając projekt na korzyść elektrowni konwencjonalnych. Prace wznowiono w 1975 roku. Elektrownia złożona jest z 4 bloków jądrowych. Każdy blok wykorzystuje jeden reaktor wodny ciśnieniowy.

W trakcie zwiedzania Budapesztu członkowie ZPDE składali wieńce i palili znicze, między innymi pod pomnikiem generała Józefa Bema. Napis Piski na kamiennym postumencie upamiętnia bitwę rozegraną 9.02.1849 r. podczas której ranny Bem nakazał wojskom węgierskim zdobycie mostu słowami wyrytymi na postumencie.

Wieniec złożono również pod Pomnikiem Obrońców Twierdzy Przemyśl. Pomnik ten upamiętnia tysiące Węgrów poległych w trakcie pierwszego i drugiego oblężenia Przemyśla w latach 1914 -1915 r.

W budapesztańskiej dzielnicy Budafok – Teteny Członkowie ZPDE złożyli hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej z kwietnia 2010 roku, składając wieniec i paląc znicze pod pomnikiem „Memento – Smoleńsk”.